תרומת מהגרים לספורט הלאומי

מקצוע
מילות מפתח , , , , ,
שנת הגשה 2021
מספר מילים 4200
מספר מקורות 34

תקציר העבודה

תוכן העניינים
מבוא 3
פרק א': הגירה ומהגרים 5
פרק ב': ספורט וגאווה לאומית 8
פרק ג': הגירה וספורט 9
פרק ד': ניתוח מקרה בוחן: טל ברודי 14
דיון וסיכום 17
ביבליוגרפיה 19

מבוא
מהגרים, וכן בני מהגרים, משתלבים בספורט התחרותי, מהווים ספורטאים בולטים בנבחרות לאומיות, ומובילים נבחרות אלו להצלחה.
בהקשר לישראל, נבו (2019) מציין כי חוק השבות והאפשרות לאזרח באופן מיידי את בני העם היהודי אִפשר ליהודים רבים להשתתף בתחרויות בין-לאומיות תחת הדגל הישראלי, מה שלא היה מתאפשר תחת מדינה אחרת. הבולט ביניהם הוא הכדורסלן טל ברודי, ששיחק הן במדי נבחרת ארה"ב ומאוחר יותר בנבחרת ישראל שבה שימש גם כקפטן. בארי לייבוביץ', שהיה אף הוא קפטן הנבחרת שזכתה במדליית הכסף באליפות אירופה בטורינו 1979 , הוא יהודי אמריקני שהתאזרח בישראל.
בהמשך לכך, הכדורסלנים אולסי פרי וג'ים בוטרייט מהווים דוגמא לספורטאים שאף התגיירו כדי להיות חלק מהספורט הישראלי.
בשנת 2008, הציג המשרד לקליטת העלייה קמפיין, תחת הסיסמא: "ביחד אנו משיגים יותר" אשר הציג את הישגיי הספורטאים האולימפיים ותרומתם למעמדה של ישראל בעולם ומטרתו לשפר את תדמיתה של העלייה בקרב הציבור ולהעמיק את החיבור בין וותיקים לעולים.
הנתונים שפורסמו בקמפיין זה, ונכונים לשנת 2008 היו: שיעורם הכולל של העולים בכלל ענפי הספורט האולימפי עומד על 50%, כך שמתוך 100 ספורטאים אולימפיים בכירים בישראל, 50 מתוכם הם עולים חדשים. בנבחרת האולימפית, מהווים העולים שליש מספורטאי המשלחת לאולימפיאדת בייג'ין ומחצית מהמאמנים. 14 מתוך 42 ספורטאי המשלחת הם ספורטאים עולים ו-10 מתוך 20 המאמנים הם עולים. זאת בנוסף לכך שמרבית הסגל הרפואי ופסיכולוג המשלחת, הם עולים גם כן. ישנם ענפי ספורט הנשלטים במלואם ע"י עולים כגון: שחייה אומנותית וישנם מקצועות אולימפיים כגון שחמט המיוצגים ע"י עולים. באולימפיאדת השחמט בסוף 2008 ייצגו את ישראל 11 שחמטאים עולים.
לן (2020) מתייחסת לתרומת האתלטים העולים מחבר העמים. תשעה מתוך 21 השיאים הלאומיים לגברים ושישה משיאי הנשים שייכים לעולי חבר העמים, ותרומת המאמנים שהגיעו משם ניכרת במקצועות הקפיצה, הספרינט והזריקות. באליפות אירופה האחרונה השתתפו שמונה אתלטים ואתלטיות ישראלים – חמישה מתוך שבעת המאמנים שלהם היו עולי חבר העמים. תחום הקפיצה במוט, לא היה קיים כלל בישראל עד תחילת שנות ה-90, עם בואו של דני קרסנוב ואחריו קונסטין סמיונוב ובסוף אלכס אברבוך. למעשה, כל ששת הראשונים בקפיצה במוט הם עולים מחבר העמים, וכל זה לא היה קורה ללא המאמנים ולרי ופבל קוגן.
יחד עם זאת, לדעת (2017) Carmi, מדינת ישראל לא הצליחה לממש את מלוא הפוטנציאל של הספורטאים והמאמנים שעלו מחבר העמים.
המתעמלת אגנס קלטי עלתה לישראל מהונגריה בשנת 1957, ופיתחה בישראל את תחום ההתעמלות כמאמנת ומורה.
בצרפת ידוע , בתחום הכדורגל, זינדין זידאן, ובגרמניה, מסוט אוזיל.
קיימות, כמובן, דוגמאות רבות נוספות.
שאלת המחקר
שאלת המחקר המרכזית היא: "מהי תרומת מהגרים לספורט הלאומי?"
האם הם מביאים הישגים וקידום ב"טבלת המדליות"?
האם הם גורמים להשפעה על אחרים ופיתוח הספורט?
שאלת הנגזרת מכך, כמקרה פרטי: "מהי תרומת העולים החדשים להצלחת הספורט הישראלי?"
שיטת המחקר
סקירת ספרות. שילוב של מאמרים.