ג'נוסייד - רצח עם - סיכום קורס האוניברסיטה הפתוחה

תקציר העבודה

ג'נוסייד, גנוסייד, רצח עם, סיכום קורס ג'נוסייד האוניברסיטה הפתוחה,

נקודות מרכזיות – רואנדה

  • היו הוטו, טוטסי וטווא. במשך שנים חיו כאשר הטוטסי היו המעמד השולט וההוטו היו הנתינים (וכל זאת ע"פ אגדה.)

 

  • בתקופת השלטון הקולוניאלי-הבלגי בין השנים 1916-1962, ראו הבלגים בטוטסי נעלים לעומת ההוטו. הבלגים שהושפעו ע"י תיאוריות גזעיות שהיו נפוצות באותה תקופה ראו בטוטסי אנשים נבונים, חכמים, יפים ובעצם, "אדם לבן במעטה שחור." לפיכך יש את התיאוריה החמיתית אותה אימצו הבלגים וטענו כי הטוטסי הם בעצם שמיים ולא חמיתיים (כמו שאר השחורים) ומוצאם של הטוטסי הוא מן המזרח התיכון. ההוטו שסבלו (במיוחד ההוטו הצפוניים) ראו בגלל את התיאוריה הזו, את הטוטסי כזרים, ככאלה שפלשו לארצם וכי יש להיפטר מהם. הנפקת תעודות הזהות בשנת 1933, הבהירה להוטו שהם הרוב. גם התיאוריה החמיתית וגם הנפקת התעודות, הם חלק מן התהליך שהוביל מאוחר יותר לג'נוסייד.

 

  • RPF – החזית לשחרור רואנדה. קבוצת גרילה שהוקמה ב-1987 ע"י טוטסי ובניהם שברחו מרואנדה בשנות ה-60 וה-70 (עליית ההוטו לשלטון.) מנהיגם: פול קגמה. בשנת 1990 פלשו ה-RPF  לרואנדה, הצליחו להשתלט על שטח בצפון מזרח רואנדה והניסו את בני ההוטו משם. בשנת 1992 החלה הידברות בין ה-RPF  לממשלת רואנדה-תהליך של הסכמות , הפסקת אש והקמת ממשלה זמנית רחבה-כל אלו נוסחו בשנת 1993 בהסכם שנקרא "הסכם ארושה." הקיצוניים בהוטו ראו בהסכם תבוסה, מכירת ההוטו. בתאריך 4.94 הביראמנה מחדש את חתימתו על חוזה השלום (למרות שהתנגד, חידש אותה בגלל לחצים בינלאומיים) והתאריך זה, מטוסו הופל ע"י טיל.

 

  • הגורמים שהובילו ל"העמקת הקרע" והתדרדרות היחסים בין ההוטו לטוטסי:
  1. העדפת הבלגים את הטוטסי על פני ההוטו.
  2. התאוריה החמיתית – הטוטסי הם פולשים.
  3. הנפקת ת.ז שהראו כי ההוטו הם הרוב והם נשלטים ע"י מיעוט.
  4. פלישת ה-RPF לרואנדה והפיכת האיום שעד כה היה פוטנציאלי, לממשי.

 

  • השלבים המובילים לג'נוסייד (מה התבצע):

דה הומניזציה – הטוטסי "זכו" לכינוי מקקים. (קל יותר להרוג "מקקים" מאשר בני אדם.)

קיטוב – התבצע חיסול של הוטו שהתנגדו, לפני הג'נוסייד.

זיהוי – ע"פ ת.ז החלו להיות מונפקות מ-1933.

ארגון – הוקמו מליציות שחיכו ל"יום הפקודה", הוזמנו ואוחסנו מצ'טות שהיו מיועדות להרג הטוטסי.

 

 

 

 

נקודות מרכזיות – ארמניה

  • הארמנים הם נוצרים, בעלי שפה, דת וכתב משלהם החיים בשטח האימפריה העותמנית ומוגדרים עד אמצע המאה ה-19כמילת – קבוצת מיעוט אשר זוכה לחיים נוחים יחסית ולהגנה מהאימפריה העותמנית, כל עוד הם נאמנים לה ומשלמים לה מס.

מאמצע המאה ה-19 מתחילים הארמנים לבקש עצמאות (יחד עם עוד מדינות.) במטרה להשתחרר משלטון האימפריה העותמנית. מדינות אחרות כמו יון ובולגריה מקבלות עצמאות בזכות עזרה ממעצמות