10281 ניהול השיווק

תקציר העבודה

10281 ניהול השיווק – ממ”ן 13, ציון 98 – כולל הערות המנחה.
13003 שיווק.
נושאים: בידול, מיצוב, מבדקי לקוחות, מבחני שוק, אפליית מחירים, אסטרטגיית המחרה למוצרים חדשים, רמת חדשנות, גמישות ביקוש, מבנה ענפי, סוג מוצר צריכה.

שאלה 1:
אחד המכונים הפסיכומטריים מפרסם את המודעה הבאה:
“לא הולכים לפסיכומטרי בלי שיטה! ועכשיו במסלול ללקויי למידה, רק 6,950 ₪במקום 9,700 ש”ח. השיטה להצליח בפסיכומטרי”.
האם בפרסום זה יש בידול או מיצוב? הגדירו את המושגים ונמקו את בחירתכם.

שאלה 2:
זה חרישי, מהיר וזול, פותר בעיות תחבורה ופיתחו את זה בנאס”א – רשת קרונות עילית להסעת אנשים בעיר; השם הוא Skytran רכבת שמיימית, ומאחוריו מסתתר פרויקט שאפתני. לפי החזון שמציגים מנהלי המיזם, יוכלו תושבי תל אביב לעלות במעלית לגובה שלושה מטרים, כלומר כמה מטרים מעל למפלס הרחוב, ולהתחבר שם לרשת מסילות שתיבנה על גבי עמודים. במחיר כרטיס של שישה שקלים הם יתיישבו בקרון דו-מושבי אשר יסיע אותם לכל נקודה שבה יחפצו על גבי הרשת. הקרון ינוע חרש באמצעות מנוע חשמלי עם עילוי מגנטי, כמה מטרים מעל מפלס הרחוב. רכבת האוויר הזו מבוססת על טכנולוגיה שפותחה במעבדות נאס”א. מנכ”ל Skytran בדק בשבועות האחרונים באזור גוש דן אתרים שמתאימים להפעלה ניסיונית של המערכת. הוא טוען כי ניתן להקים את המערכת בעלויות נמוכות בעשרות אחוזים מאלה של רכבת קלה או רכבת
תחתית, 6 מיליון דולר לעומת מחיר ממוצע של 180 מיליון דולר – מחירה של הרכבת הקלה בירושלים, ובמהירות בתוך 18 חודשים בלבד מרגע קבלת האור הירוק זו מערכת מודולרית, ממש כמו לגו. היא מורכבת מעמודי פלדה וממסילה מאלומיניום שמגיעה במקטעים של 20 מטר. ההרכבה תארך כמה שבועות ואפשר לייצר את מרבית המרכיבים
בישראל. הקרונות מעוצבים על ידי חברה אוסטרית ומיוצרים בחו”ל. המערכת של Skytran תהיה מסוגלת להסיע יותר מ-12 אלף איש לשעה בכיוון – מעל לקיבולת
המרבית של מערכות רכבת קלה. המערכת אינה מוגבלת לערים דווקא, ויכולה להיות מופעלת ברחבי המדינה. בתוך שטח העיר ינועו הקרונות במהירות של 50-45 קמ”ש. מחוץ לערים הם יוכלו לצבור מהירות של 100 עד 120 קמ”ש והמהירות המרבית האפשרית הינה 250 קמ”ש. בדיקות שערכה החברה מראות שיש היתכנות לחיבור כל ערי הדרום לגוש דן, למעט אילת. הפרויקט עשוי לעורר התנגדויות מנימוקים של אסתטיקה ובטיחות, אי קיום הליך של מכרז, אבל הבעיה העיקרית היא שנתוני המערכת לא נבדקו ולא הוכחו בהפעלה מסחרית נרחבת בשום מקום בעולם.
אילו מבדקי לקוחות ומבחני שוק על Skytran לעבור?

שאלה 3:
רשת סופרפארם השיקה מותג חדש בשם סאנדיי שיפעל לצד מותג הבית לייף (המתמקד בתחומי היופי והבריאות) ויתמקד בתחום חומרי הניקיון.
ברשת מבטיחים כי מוצריה יהיו זולים בכ-%30 ממוצרי המותגים המובילים. הסדרה כוללת כ-10 מוצרים, בהם אבקות ומרככי כביסה וסבוני כלים. הסדרה תורחב בהמשך לנייר טואלט, לרדידי אלומיניום, לניילון נצמד ועוד.
מהי אסטרטגיית ההמחרה למוצרים חדשים המוצגת בקטע? נמקו את תשובתכם והיעזרו בפרמטרים האלה: רמת חדשנות, גמישות הביקוש, מבנה ענפי, סוג מוצר הצריכה.

שאלה 4:
כלל בריאות מציעה ביטוח נסיעות שנתי, ללא צורך בהפעלת הביטוח או דיווח על כל יציאה מהארץ. הביטוח מתאים למרבים לטוס לחו”ל ומסייע להתרכז בעסקים. קיימים 3 מסלולים ביטוחיים: ל- 100 ימים, ל-150 ימים ול-225 ימים. סכום הביטוח פוחת ככל שעולה משך זמן הכיסוי.
ניתן לראות בהצעה של כלל בריאות אפליית מחירים – נכון/לא נכון? נמקו את בחירתכם והיעזרו בתנאי האפליה לאישוש תשובתכם.