עבודה בנושא ארגון ותנועה של חלבונים בתא ותפקודם. "Signal Recognition Particle (SRP)-mediated Targeting and Sec-depended Translocation of an Extracellular"

מקצוע
מילות מפתח , , ,
שנת הגשה 2004
מספר מילים 1340

תקציר העבודה

Signal Recognition Particle (SRP)-mediated Targeting and Sec-depended Translocation of an Extracellular מבוא:
המאמר עוסק באנזים Hbp . אנזים זה הוא פרוטאז להמוגלובין שמקורו מ- E.coli פאתוגני. Hbp מסייע לחיידק להיות פאתוגני, הוא עובר מפונדקאי ראשון-החיידק E.coli לפונדקאי השני-מערכת הדם של בני-אדם ופוגע בתאי ההמוגלובין. Hbp אינו מזיק כל עוד הוא נמצא ב- E.coli אולם כאשר הוא נקשר להמוגלובין האנזים הופך לפעיל ומזיק.
נרצה לדעת כיצד אנזים זה עובד.
מכיוון שאנזים זה הוא פרוטאז יכול להיות והוא מסוגל להזיק גם לאנזימים אחרים האחראיים על תפקודו של ה-E.coli , לכן חשוב ל-E.coli ש-Hbp ייצא כמה שיותר מהר ממנו אל הפונדקאי הבא שלו.
השלב הראשון שעל האנזים לעבור הוא יציאה מתוך הממברנה של ה- E.coli כדי להיכנס למערכת הדם של האדם. נבדוק תחילה איך האנזים יוצא החוצה מהממברנה. לכל החלבונים המיועדים לצאת מחוץ לממברנה ישנו סיגנל פפטיד, רצף של חומצות אמינו בקצה ה-N טרמינלי של החלבון הקובע לאן שייך החלבון ולאן הוא מכוון. הסיגנל פפטיד של ה- Hbp הוא ארוך במיוחד בהשוואה לזה של אנזימים אחרים ובנוסף הרצף שלו שמור מאוד לאורך האבולוציה (fig-1).
Sec – קבוצה של אנזימים העובדים יחד כקומפלקס. אחת ממשפחות הטראנסלוקזים הנבחנים במאמר.
Hbp הוא אנזים אוטוטרנספורטר, מכאן שהוא אינו דורש שפרונים ואנזימים מכוונים אחרים מעבר לסיגנל פפטיד שלו.
מהלך העבודה: האנזים בנוי משלושה אזורים עיקריים המוסרים ממנו במהלך התבגרותו.
מצב של pre Hbp הוא מצב בו לאנזים יש את שלושת האזורים שלו. אחרי שמוסר אזור הסיגנל פפטיד האנזים נקרא Hbp pro, במצב זה           האנזים יוכל לצאת מהממברנה רק אם הוא יגיע למקום הנכון על גבי הממברנה מפני שחסר לא הסיגנל פפטיד המכוון אותו לאותו מקום.
לאחר שגם אזור ה- βbarrelמוסר נקבל את האנזים הבוגר.
(אזור ה- βbarrel מאפשר היווצרות של תעלה הידרופובית בממברנה דרכה יוכל האנזים לעבור).
העבודה ללא ביבליוגרפיה ו/או אזכורים