עלייתו של רבי יהודה הלוי לא"י

מוסד לימוד
מקצוע ,
מילות מפתח , , , ,
שנת הגשה 2020
מספר מילים 7389
מספר מקורות 27

תקציר העבודה

מבוא
רבי יהודה הלוי, [ריה"ל] [אבו אל-חסן אל-לאוי] הוא אחת הדמויות המסקרנות והבולטות ביותר בקרב חכמי יהודי ספרד שחיו בתקופת תור הזהב. מעבר להיותו פייטן פורה באופן יוצא דופן ולתרומתו האדירה למחשבת ישראל, היה ריה"ל צליין שעלה לארץ ישראל בעיצומה של תקופה מורכבת בתולדות העם היהודי.
רבי יהודה הלוי נטש את חייו המספקים בספרד, חיים בהם זכה לכבוד ולהערכה רבים. הוא בחר לעזוב את ספרד, לעלות לא"י ולמות בה. חוג האינטלקטואלים אליו השתייך וחבריו הקרובים ביותר ניסו להניא אותו מלעשות כן לכל אורך הדרך, אך ריה"ל היה איתן בדעתו.
בעבודתי אסקור את תולדות חייו של רבי יהודה הלוי, ואתאר את התקופה מלאת הקונפליקטים בה פעל. אציין מספר מאורעות משמעותיים אשר השפיעו על יהודי ספרד באופן כללי ועל ריה"ל בפרט. אנסה להצביע על האלמנטים המגוונים שהביאו אותו לעלות לא"י בערוב ימיו, במאה ה-12.
אזכיר השפעות חיצוניות, משאלות הלב הפנימיות והמימד הציבורי אותם לקח ריה"ל בחשבון ואנסה להוכיח שהשילוב של כולם יחד הוא שהביא אותו לעלות ארצה.
לשם כך אבסס דבריי על טקסטים פרי עטו. אעזר בשיריו המבטאים את מחשבתו, רגשותיו ותפיסת עולמו, אתבסס על ספר הכוזרי שכתב בו הוא מפרט את תפיסתו הייחודית בנוגע לעם היהודי ולארץ ישראל, ואתייחס לאחדים ממכתביו אשר נמצאו ב"גנזי קהיר" והגיעו לידינו.
ריה"ל היה חלוץ במובנים רבים, והתווה דרך לעולי רגל יהודים שבאו אחריו. הוא עיצב את המחשבה היהודית באופן שלא ניתן להתעלם ממנו שמשפיע ומעצב את חיי היהודים עד לימינו. מי היה ריה"ל ומה ניתן לומר על עלייתו לארץ ישראל?
על כך אנסה לענות בעבודתי.